MALTEPE DUYAR İŞİTME :

Bağlarbaşı Mah. Bağdat Cad. No:414/9 Maltepe/İSTANBUL

0 (553) 767 68 21

Sıkça Sorulan Sorular

İŞİTME KAYBI NEDİR ?
Doğuştan önce ve doğuştan sonra meydana gelen nedenlerle kulağın ses duyma özelliğini kaybetmesidir.

DOKTORUM İŞİTME CİHAZI ÖNERDİ NE YAPMALIYIM ?
İşitme cihazı kullanmaya karar verdikten sonra Duyar  işitme cihazları MALTEPE ve PENDİK  şubemizde hayat tarzınıza ve bütçenize uygun cihazlar önerilicektir.

SGK İŞİTME CİHAZINI KARŞILIYOR MU ?
SGK’nın Yaşa göre ödeme planı aşağıdaki gibidir

• 0-4 yaş için veli çalışıyor ise 2180,80 Lira, veli emekli ise 2725,20 Lira
• 5-12 yaş için veli çalışıyor ise 1937,92 Lira, veli emekli ise 2422,40 Lira
• 13-17 yaş için veli çalışıyor ise1816,80 Lira, veli emekli ise 2271,00 Lira
• 18 yaş ve üzeri için kişi çalışıyorsa 1211,20 Lira, emekli ise 1514,00 Lira

İŞİTME CİHAZIM GÖRÜNSÜN İSTEMİYORUM İŞİTME CİHAZLARININ FARKEDİLMEYECEK MODELLERİ VAR MI ?
işitme kaybı seviyenize uygun ve yeni teknoloji sayesinde dışarıdan farkedilmeyen modellerin duyar işitme merkezinde deneyip kendiniz karar verebilirsiniz farklı modellerimiz mevcuttur.

HEMEN İŞİTME CİHAZINI KULLANMAM LAZIM MI DAHA SONRA KULLANSAM NE OLUR ?
Şunu söylememiz gerekir ki işitme kaybınızda zamanla bir düzelme olmaz. işitme cihazını kullanımını geciktirdiğiniz zaman beyninize ses sinyalleri gidemeyecek ve beyin o bölgeyi iştemediği için o sesleri unutup anlamlandıramayacak ve buda anlama kaybı yaratacak işitme cihazını erken takmadığınız zaman çevrenizdekilere söylediklerini daha çok tekrar ettirip hayat kalitenizi düşürürsünüz.buda sizi depresyona sokacaktır o yüzden size tavsiyemiz biran önce işitme cihazını kullanmanız.

İŞİTME CİHAZI NEREDEN ALINMALI ?
İşitme cihazının dünyaca tanınmış bir marka olması ve güvenilir bir firma tarafından alınması en önemli noktalardan biridir. Cihazın markasının önemi kadar uygulayan kişi de önemlidir. Bu yüzden sadece işitme cihazı denemesi ve uygulaması yapılan ruhsatlı işitme merkezlerinde tecrübeli uzmanlar tarafından cihazın belirlenmesi ve uygulanması gerekir.

İŞİTME CİHAZINI ÖMÜR BOYU KULLANACAK MIYIM ?
İşitme kaybı KBB doktoru tarafından ilaç veya ameliyatla düzeltilemiyorsa kalıcı bir işitme kaybı varsa işitme cihazı önerilir.
İşitme cihazı sayesinde var olan işitme kaybınızın ilerlemesi durur veya yaşa bağlı sağlıklı işiten bir insanda olduğu gibi çok az ilerler.
Kalıcı işitme kaybı olan hastalarımızda hayat boyu işitme cihazı kullanılır.

KULAĞIMDA ÇINLAMA(TİNNİTUS) VAR İŞİTME CİHAZI KULLANSAM ÇINLAMAM BİTER Mİ ?
Kulak çınlamasının bir sürü nedeni var bundan dolayı tedavisi de pek bilinmiyor, ama hem kulak çınlaması olup hem işitme kaybı varsa işitme cihazı kullandığınız zaman faydası görülür ve bilimselce de işitme cihazının kulak çınlamasına faydası kanıtlanmıştır .işitme cihazı kullanan hastalrımızın kulak çınlamasının bitme süresi bazı nedenlere bağlı değişkenlik gösterebilir.

İŞİTME CİHAZI KULLANSAM KULAĞIM TEMBELLEŞİR Mİ ?

Kalıcı işitme kaybınız varsa işitme cihazı kullandığınız zaman kulağınız tembelleşmez aksine var olan işitme kaybınızın ilerlemesini engeller ve ayırt etme skorlarınızın düşmesini engeller.

SGK ÇİFT CİHAZA ÖDEME YAPIYOR MU ?

Sgk'nın belirlediği 2021 HAZİRAN sut a göre kişi devlet hastanesine müracaat edip kbb muayenesinden sonra 2 kulağına rapor alabilir.
web tasarım : studyocrea WhatsApp